Giresun Telsiz Radyo Amatörleri Derneği

İsmail AYDIN TA7EA ( Sayman )

İSMAİL AYDIN

TA7EA

Giresun Merkez, Anbaralan Köyü doğumludur.

İlkokulu Anbaralan Köyü İlkokulu’nda bitirdi.

1968-1969 Öğretim yılı sonu, Akpınar İlköğretmen Okulu (Samsun, Lâdik) sınavlarına girdi ve başardı. Üç yıl orta kısım dört yıl lise kısmı olan okulu 1975-1976 Öğretim yılında bitirerek, sınıf öğretmenliği mesleğine atandı.

İlk görevine Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde başladı. Daha sonra Giresun Alucra kısa dönem ve Giresun Dereli ilçesi bölgesinde görevine öğretmen olarak devam etti. Bu arada sınavlara girerek, Anadolu Üniversitesi “Sınıf Öğretmenliği” bölümünü bitirdi.

Boş zamanını değerlendiren birisi olarak 1988 yılından itibaren elektronik öğrenmeye başladı. Açılan sınavlara girerek, elektronik alanda çalışabileceği ustalık belgesini aldı. Öğretmenliğinin yanında ikinci bir mesleği olduğundan 1992 yılında “Giresun Eğitim Araçları Müdürlüğüne,” elektronik öğretmen unvanıyla ataması yapıldı. Aynı kurumda sekiz yıla yakın, döner sermayenin başında da bulunarak, elektronik alanda çalıştı. Birçok elektronik cihaz tamiri, ses düzenleri, film gösterileri gibi alanlarda çalışırken, o zamanlarda piyasaya yeni çıkan bilgisayarlara hemen adapte oldu. DOS ve Windows 1 ile başladığı bilgisayar alanında da alt yapısı elektronik olduğu için kendisini hızla yetiştirdi.

2002 yıllarında aynı kurumda Müdür yardımcılığı, sonralarında da Müdür Başyardımcılığı yaptı. 2005 yılında Eğitim Hizmetleri ve ASO Müdürlüklerinin Bakanlık tarafından kapatılmasından sonra, kısa bir dönem; Giresun-Keşap Halk Eğitim ve ASO Müdürlüğünde Müdür Başyardımcısı olarak çalıştı.

2006 yılında Yeşilgiresun İlköğretim Okulu Müdür başyardımcılığına atandı. İki yılı geçen bir sürede orada çalıştıktan sonra, 2008 yılının sonlarına doğru, otuz iki yıllık öğretmenlik hayatını bitirerek emekliye ayrıldı.

Hayat devam ederken 1993 yılında araştırıp, öğrendiği Telsiz Radyo Amatörlüğüne ilgi duydu. Sınavlara girerek (C Sınıfı TA7CBI), daha sonra A Sınıfı belge almak için girdiği sınavı başararak 1995 yılında A sınıfı Telsiz Radyo Amatörü oldu. TA7EA.

Türkiye Telsiz Radyo Amatörleri Cemiyeti Giresun Şubesinde uzun zaman yöneticilik ve başkanlık görevinde bulundu. Amatör Telsizciliğe az hizmet vermemiştir. Uzun zaman derneklerde birçok amatör telsizciyi sınavlara hazırlamak için kurslar vermiştir. Teknik yönü de bulunduğundan derneklerin birçok teknik işlerini de başarıyla yapmıştır.

İki kız babası olan İsmail AYDIN, TRAC (Türkiye Telsiz Radyo Amatörleri Cemiyeti Giresun Şubesi)’nden 2003 yıllarında istifa etmiş ve 2010 yılının ortalarına kadar amatör telsizciliğe Türkiye genelinde gördüğü sen ben kavgalarından dolayı ara vermiştir. Bu günlerde de sen ben kavgaları bitmemiştir ama bitirmek için geri dönmenin gerekliliğini de görmüş ve 2010 yılının ortalarında bağımsız bir dernek olan GİTRD’a üye olarak çalışmalarına başlamıştır… Bugünlerde de aynı derneğin yönetimindedir. Ayrıca Giresun Merkez Aksu Vadisi Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği yönetiminde de görev yapmaktadır.

Amatör Telsizcilik çalışmaları sürerken aynı zamanda o günlerin ismi ile Sivil Savunma Müdürlüğü gönüllüsü olarak çalışmalar yapmıştır. 1999 depreminde görev almıştır.