Giresun Telsiz Radyo Amatörleri Derneği

Contest Yarışmalar

QSL KART

Contest(yarışma) nedir?, Nasıl katılım sağlanır?

Detaylı bilgiler için, dernek üyemiz TA7AOF Furkan bey tarafından yazılan
Amatör Telsiz – Yarışma (Amateur Radio Contest) yazısını okuyabilirsiniz. Geniş kapsamlı ve bol görselli bir yazıdır.

GiTRAD Derneği olarak yarışmalarda TC7G çağrı işaretini kullanmaktayız. Ülkemizi uluslararası yarışmalarda temsil etmekten gurur duyuyoruz. Kazandığımız sertifikalara göz atabilirsiniz. QSO’ların hepsi LoTW’de onaylanmaktadır.

Contest takibi için: link
DXpedition ve etkinlik duyuruları için: link

Amatör Telsiz Yarışması Nedir? DX

Amatör Telsizciler için contestlere katılmak büyük bir zevktir. Bu zevki yaşarken hem ülkemizi havada tutar TA’nın bayrağını dalgalandırırız ve hem de tüm frekans ve mode’larda temsil etmiş oluruz. Böylelikle mesafe veya ülke puanlarında, LoTW onaylarında ya da DXCC için eksikleri olan diğer amatörlere de ayrıca faydamız olur. Yarışmalar uluslararası olarak tüm Dünya amatörlerinin katılabileceği şekilde düzenlenir. Katılım için tarihleri uzun zaman önce tespit edilip, çeşitli global sitelerde ilan edilir. Dolayısı ile Contest yani amatör Telsiz yarışmalarında hangi mode, hangi bandlar, hangi çıkış güçlerinin kullanılacağı takipçileri tarafından önceden bilinir.

Yarışmalara katılmak için herhangi bir yere ön kayıt yapılma zorunluluğu yoktur. Dileyen amatör ilan edilmiş kurallara uymak kaydı ile QSO larını yapabilir.

Contest’e katılmak isteyen amatör telsizciler için 1 QSO da yapsa 1000 QSO da yapsa geçerlidir. “x” sayıda görüşme yapma şartı yoktur. Ancak şu var ki, siz bir contest katılımcısı olmadığınız halde contest için çağrı yapan kişiye cevap verirseniz, karşı tarafa da contest kuralı gereği ya sıra seri numarası veya Türkiye için ITU Zone 39, CQ Zone 20, Age gibi o yarışma için hangisi tespit edilmiş ise rakamları vermek zorundasınız.

Eğer siz yarışma katılımcısı olmadığınız halde Contest katılımcısı karşı istasyonun çağrısına cevap verir ve kafanızdan uydurduğunuz bir sıra numarası verirseniz, karşı istasyonun Puan kaybetmesine sebep olursunuz. Örneğin 03 ve 04 Eylül 2017 tarihinde yapılan bir SSB contest için karşılıklı olarak RS + Age verilmesi gerekiyordu ancak, bazı uyanık sözde amatörler karşı istasyona Age yani yaşları yerine standart contesttir herhalde bu deyip serial no vermeye kalktılar. Anlayacağınız kafalarından uydurma rakam sallıyorlardı. O sırada Contest için CQ çağrısı yapan istasyona karşı Pile-up (yığılma) vardı. Dolayısı ile diğer tüm amatörlerin vaktini çaldılar. Contest istasyonunu meşgul edip hak ihlali yaptılar ve birde alay eder gibi Serial no verdiler ve frekansta herkes onlara Get out Stupid.. Diye bağırıyordu. Bana sorarsanız hak etmişlerdi bunu.

Contest katılımı yapmak ve sizde derece almak istiyorsanız şartlarına uyma yükümlülüğünüz var. Örneğin yarışmaya katılım için Log hazırlarken en başından seçeceğiniz koşullar bulunuyor. Örneğin Low power.: 100w  mode..: SSB Single operator… gibi.. Siz bu koşullarda katılan diğer aynı klasta ki istasyonlarla yarışacaksınız demektir bu. Amaç adaleti sağlamaktır. High power..: 1.000w  Multi operator seçmiş bir istasyon ile hem tek başınıza ve hem de 100w ile yarışamazsınız. Bu şu an benzer: 120Kg lık bir güreşçi ile 50Kg lık bir adamın güreştirilmesi gibi olur. Dolayısı ile Low power seçipte çaktırmadan high power contest katılırsanız, 100w ile o saatte mevcut propagasyon ile gidemeyeceğiniz yerlerden bol bol raporlar aldığınızı gören contest denetçileri tarafından otomatikman diskalifiye edilirsiniz. Kurallara uyun.! hak ederek alın derecenizi. Burada amaç 1. olmak değil, katılım sağlamaktır bana göre.

Contest katılımında bulunur ve 1 QSo dahi yaparsanız hiç fark etmez, etik kurallar gereği ve amatör ruhuna uygun olarak yapmış olduğunuz o QSO ya ait log’ları Contest merkezine xxx.adi  camarillo, formatında veya artık kendileri hangi formatı istiyoruz diye ilan etmiş ise o formatta çıktısını alıp e-mail veya contest sitelerinde ki upload kısmından göndermelisiniz. 1 QSO deyip göndermezseniz o 1 QSO’yu yaptığınız karşı istasyonun 1-2 QSO sunun silinmesine, puanının kırılmasına sebebiyet verirsiniz.  Belki de o amatör dostunuz ülkesinde 1 puan ile daha üst seviyelerde sonuçlar alacakken, sizin yüzünüzden gerilere düşmesine sebep olursunuz. Bunun hiçbir etiğine aldırmıyorsanız bari kul hakkına aldırın derim ben.

Contest katılımı için N1MM isimli yarışmalara özel olarak kullanılan ve profesyonelleri tercihi program en yaygınıdır. Korkmayın ücretsizdir.  

Contest tarihlerini, katılım şartlarını ve gereken tüm detayları aşağıda vereceğim Resime tıklayarak takip edebilirsiniz. Bu Resim üzerine tıklayınca açılan sayfada yukarıda 8 day veya 12 month var. Onlardan 8 day olana tıklarsanız önümüzdeki 8 gün içinde yapılacak Contestleri ve katılım şartlarını görürken, 12 month tıklarsanız önümüzde ki 1 yıl içinde yapılacak tüm yarışmalara dair detaylara ulaşabilirsiniz.   

Üstte ki resimden ilgilendiğiniz bir yarışma hakkında daha detay bilgi almak için ona tıklıyorsunuz ve sizi altta ki gibi bir bölüm karşılıyor. Orada resim üzerinde bir contest için açıklamayı yaptım. Diğerlerinde koşullar bambaşka olabilir.  

Contest katılımcılarının bilmesi gerek şeyleri önceden mutlaka öğrenmiş olmalısınız. Yukarıda da belirttiğim gibi CQ Zone, ITU Zone, kendi grid kodunuz, vesaire vesaire.. Tüm bunlara ait genel bilgileri de yine bu sitemde vermiştim. Sanırım “Bir amatörün bilmesi gerekli şeyler ve Olmazsa olmazlar”” gibi bir başlık altından ulaşabilirsiniz. Yazdım ama biliyorum ki çoğunuz okumayı veya aramayı sevmiyor. O yüzden altta ki resime tıklayın o açılır.

Bilinmesi gereken

CW contestlerde RST ister. Yani 599 gönderilir. SSB contestlerde ise RS yazar yani 59 veya artık sinyal raporu kaç ise onu verirsiniz. Sonra Serial number dediği ise, 001’den başlayarak karşı istasyonla konuşmaya başlarsınız. TA4LYL istasyonuna 001 vermişseniz yeni bir istasyonla konuşmaya başladığınızda artık 002 vereceksiniz demektir. Yani 050 veriyorsanız 49 adet qso yapmış ve 50.yi şu an yapıyorsunuz demektir. Karşı istasyonda size 59 125 diyebilir. O zaman dersiniz ki, vay bee, adama bak.! 3 saatte 124 QSO yapmışta 125. benmişim. Dolayısı ile bunlar eften püften rakamlar değildir. Contest merkezi ve denetçileri tüm bu verileri bilgisayarda karşılaştırır. TA4LYL 59 050 ile TA4zottik 59 125 QSO ları yanlış alınmış bir rakam nedeni ile eşleşmez ise, bu QSO hatalı kabul edilir ve extra PUAN kırılır. Yani doğru verip, doğru aldığınızdan emin olun ve teyid ederek devam edin yola. (Ufak bir not.: siz karşı tarafı doğru aldıysanız sizden bir puan kırılmaz ama karşı taraf sizin rakamları yanlış almışsa ondan puan kırılır. Öyle ya siz doğru vermiş ve almışken karşı taraf bir hata yapar ise bunun ceremesini kendisi çekecektir. Gayet adildir.)

Ayrıca sakın Unutmayın…! Contest yarışma katılımı esnasında aksi bir izin verilmemişse SPOT atılmaz. Eğer Spot atarsanız veya sizin için birileri atarsa DİSKALİFİYE edilirsiniz. Ya da karşı taraf edilir. Yarışma makamı, bunun bir sabotaj mı? yoksa gerçek bir hile mi olduğunu bilemez. Dolayısı ile Spottan uzak durulmalıdır. (Bilmeyenler için Spot ne demek? Spot.: 2 Telsiz istasyonu birbiri ile QSO yu başarı ile yapmış ise, isteğe bağlı olarak bu QSO’dan ve özellikle hangi frekansta, hangi modta ve hangi anda yapıldığının bilgisi spot serverları üzerinden gönderilebilir. Bu dediğim gibi isteğe bağlıdır ve amaç diğer amatörleri nadir bir ülkenin şu an havada veya CQ halinde olduğundan haberdar etmektir. Normal zamanlarda çok faydalı olmasına karşın contest zamanlarında büyük bir yanlıştır. Çünkü contestte QSO yapılacak istasyonlar el ile gezilerek bulunmalıdır ki adil olsun. Aksi halde Spot takibi yaparken spotta geçen istasyon üzerine çift tıkladığımızda, benim cihazım da da olduğu gibi CAT kablosu vasıtası ile 80m bandında SSB de dolanırken, 20m bandında CW yapan kişin tam üzerine otomatik olarak gelinebilir. Yani mode ve frekans cihazda kendi kendine ve hızla değişir. Dolayısı ile el ile manual gezip contest istasyonu arayan bir garibim istasyonun hali ile mouse çift tıklayarak nokta frekans direk contest istasyonlarına tıkır tıkır ulaşabilen arasında hayli adaletsiz bir fark oluşacaktır.)

Contest sonuçlarının açıklanması için acle etmeyin çünkü 6 ay ila 12 ay arasında bir sürede ancak bitiyor o binlerce insanın karşılıklı QSO’larını denetlemek, karşılaştırmak, katakulle veya hak yeme var mı incelemek.

Contestlerin bir kısmı (bana göre önemsizdir. )) ((Mesela tanganika ötücü kuşları sevenler ve telsiz amatörleri derneğinin SSB contesti varmış : )) Bir kısmı ise ben ve tüm Dünya amatörleri tarafından sabırsızlıkla beklenir. Örneğin ARRL nin veya WPX in düzenledikleri benim için ön sıralardadır. Neyse, ben şu iyidir veya şu fuzulidir demiyorum. Herkesin zamanla kendi kararına bağlıdır bu işler. Dolayısı ile karar sizlerin. Aşağıya örnek bir WPX SSB Single operator low power All bands için katıldığım bir AWARD resmi ekliyorum. #3 Turkey dediği, katılımcının bu yarışmada Türkiye 3.sü olduğunu anlatmaktadır. Şimdilik bu kadar bilgi yeterlidir sanırım. Daha sonra aklıma gelen olursa ilave etmeye çalışırım.

Kalın sağlıcakla 73 de

HAMR Amateur Radio  TA4LYL yazısından alınmıştır. TNX TA4LYL

“DXCC  BELGESİ” DERNEK ADINA TÜRKİYE’DE İLK GİTRAD YM7KK

Bu belge, en az yüz farklı ülkedeki diğer amatör istasyonlarla iki yönlü iletişimi gösteren kanıtları American Radio Relay League’e sunuldu.

Bu sertifika, üstün performansı takdir eder ve DX Century Club üyeliğini onaylar.  ARRL

DXCC

YM ön eki ile başlayan derneğimiz adına alınmış dünyada ilk belge. Dünyada bir ilk… Çalışan ve bu belgeyi derneğimize kazandıran genç amatör telsizci arkadaşlarımıza sonsuz tnx…

  • TA7AZC    GÖLKEM ÇAĞRI ZIVALI
  • TA7AOF    FURKAN ÖZEN
  • TA6AEK    EMRE KARAKAYALI
  • TA7MNA   MUSTAFA  ANNAKKAYA   (Şu an öğrenci)
  • TA7OZX    ÖZKAN  ANNAKKAYA
  • TA7EB       ALİ DEMİRALP