Giresun Telsiz Radyo Amatörleri Derneği

TC7YLH Yoroz Deniz Feneri

Yoroz burnu deniz feneri çalışmamıza ait fotoğraflar albümüdür. Tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Trabzon’un Çarşıbaşı ilçesi Yoroz Burnu’nda Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü bünyesindeki Yoroz (Işıklı) Feneri 135 yıldır gemilere yol gösteriyor.
Yoroz Burnu, Karadeniz’de Sinop burnundan sonra karanın denize girdiği en büyük burun. Gemilerin bu burna bindirmemesi için Osmanlı Devleti’nin son döneminde 1886 yılında Fransız mühendislere yaptırılan fenerde, yapıldığı günden bugüne hep babadan oğula Bozoklu ailesi fertleri görev yaptı. Bugüne kadar Yoroz Feneri’nde babadan oğula Mustafa Birinci, Salih Bozoklu ve Abdullah Bozoklu görev yaparken, 1990’lı yılllardan günümüze kadar da Salih Zeki Bozoklu görev yapıyor.
Yapıldığı ilk yıllarda asetilen tüple çalışan fener 1926 yılında yenilenirken, 1926’dan itibaren gaz lambası ile çalıştırıldı. Ardından elektrikli sisteme geçilen fener, 2000 yılından sonra da son haline kavuştu. Fener içerisinde şu anda 6 lamba bulunurken, bu lambalardan herhangi biri çalışmaz hale gelirse otomatik olarak diğeri yanmaya başlıyor. Gece boyunca yanan ve sürekli dönen fener, gündüz olduğunda fotosel sayesinde kapanıyor.

  • TC7YLH Yoroz Deniz Feneri2018 Yılında Yapılan Çalışmalarımız
  • Her yıl yapmış olduğumuz deniz fenerleri etkinliğinde, 2018 yılı için Yoroz Işıklı Deniz Feneri’ni seçerek TC7YLH çağrı işareti ile çalışma yaptık.
  • Yoroz(Işıklı) Deniz Feneri 132 yıl önce fransızlara yaptırılmıştır. Denizin doldurularak yapıldığı karadeniz sahil yolu sonrasında fener yolun diğer tarafında kalmıştır. İki odası ve bir büyük salonu bulunan fenerde; lavabo, banyo ve bacalı taş fırın da mevcuttur.
  • 20M bandında çalışan 12 metrelik beam çubuğa monte edilmiş vertikal anten ve aynı çubuk üzerine monte edilmiş 40M bandında çalışan deltaloop anten kullanılmıştır.
  • Hafta sonu gerçekleştirilen etkinliğimizde Toplamda 500 görüşme (QSO) yapılmıştır. Katılım sağlayan değerli dernek üyelerimize ve yönetimimize teşekkür ederiz.

ÖNCEKİ ÇALIŞMALARIMIZDAN RESİMLER