Giresun Telsiz Radyo Amatörleri Derneği

Yabancı Amatörler

Türkiye Cumhuriyeti CEPT üyesidir.

CEPT TR61-01’e uygun amatör bir telsiz operatörü, TA ön eki ve bölge numarası ile çalışabilir.

TA bölgelerini aşağıdaki haritadan inceleyebilirsiniz.

Örneğin İstanbul’un Avrupa ve Asya kıtaları farklı bölgelerdir. Örneğin, Avrupa kıtasındaysanız, TA1/W7AOF kullanmalısınız. (Asya için, TA2/ZD8HZ).

Türkiye’de bulunduğunuz yere göre bölge numarası kullanmalısınız. TA/K1ADV gibi çağrı işaretleri kullanılmamalıdır. Örneğin, adalar için TA0 ve Antalya şehri için TA4/K1ADV kullanılmalıdır.

CEPT belgesine sahip amatörler geçici olarak kendi ekipmanlarını gümrük ücreti ödemeden getirebilirler. Lütfen linklerdeki resmi metinleri yazdırınız. Radyo lisansınızın bir kopyasını yanınızda bulundurun. Telsiz ve antenlerinizin teknik bilgilerinin yer aldığı bir formun yanınızda olmasında fayda var.

Belgelere ulaşacağınız linkler:

Gümrük Müsteşarlığı

Telekomünikasyon Kurumu

Ülkeye vardığınızda, herhangi bir görevli memur amatör telsiz donanımınız hakkında bilgi almak isterse, bunlara ek olarak Telekomünikasyon Kurumu ve Emniyet Müdürlüğü‘nden gelen resmi yazılar yeterli açıklama olacaktır.

3 aydan fazla kalacaksanız ve ikamet etmek istiyorsanız 2 adet vesikalık fotoğraf, CEPT belgenizin fotokopisi, kimlik için pasaportunuzun ilgili sayfalarının fotokopisi ile birlikte Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne başvurmanız gerekmektedir.

 Bir yıl süreyle yerel alan numarası ve Z ile başlayan bir TA çağrı işareti alacaksınız. TA1ZA(AB-Türkiye), TA4ZA(Antalya, Muğla gibi şehirler..)

CEPT üyesi olmayan bir ülkeden lisansınız varsa, Türkiye’de lisans almak için önce kendi ülkenizdeki telekomünikasyon kurumuna danışın.

TA Band Planı : tıklayınız