Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Amatör Telsiz Faaliyeti

TA7AZC    GÖLKEM ÇAĞRI ZIVALI    (GiTRAD Teknik Başkan Yardımcısı)

Kaleme almıştır.

Merhabalar Değerli Radyo Amatörleri

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde Telsiz Çalışması Nasıl yapılır?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde Nasıl Çağrı İşareti Alınır?

Değerli Amatör telsizciler ben TA7AZC Gölkem Zıvalı

GİTRAD sayfamızdaki bu yazımızda KKTC’de nasıl telsiz çalışması yapılır ve nasıl çağrı işareti alınır konusunu kendi çalışmam (1B/TA7AZC) ile nasıl yaptığımı başımdan geçenlerle aktarmaya çalışacağım umarım sizin için yararlı olur.

İlk önce şu bilgilendirmeyi yapayım 1B prefix ile başlayan çağrı işareti adaya verilmiş ama maalesef ki bazı nedenlerden dolayı DXCC sıralamasında yok ama inşallah ilerleyen zamanlarda olacak bunu da biz Türkiye Radyo Amatörleri olarak başaracağız. Bilgilendirmemi yaptığıma göre yavaştan yazıma başlayayım.

Kıbrıs yavru vatanda çalışma yapmak benim için ilk önce bir hayaldi ve yapabilir miyim yapamaz mıyım, nasıl çağrı işareti alınır nasıl yaparım otel falan ayarlamak sıkıntı olur mu derken yavaş yavaş araştırmaya yola koyulmuştum. Sağ olsun Sevgili arkadaşım 1B/TA7AOF Furkan Özen Türkiye’de Kıyı Emniyet Müdürlüğünden aldığımız çağrı işaretini orada BTHK (Bilgi Teknolojileri Haberleşme Kurumu) ilgilendiğini söyledi bende bunun üzerine sitesinde bulunan info@bthk.org'a mail attım ve böyle çalışma yapmak istediğimi belirttim fakat dönüş olmadı bende bunun üzerine biraz araştırma yaparak hatta baya bir uğraşarak da denilebilir. Sonunda birçok kişiye mesaj attım ve sadece bir kişi dönüş yaptı. Facebook üzerinden sağ olsun Mehmet Ceylanlı Bey bana dönüş yaptı sadece o da bana kurumda ilgili kişinin mail adresini kurumdaki dahili numarasını ve hangi evraklar gerektiğini attı. Ben de bunun üzerine evrakları hazırladım. Kurumdaki ilgili kişi Mehmet Cezar beye mail attım. Bu arada tabi ilk başta oteli bulmuştum böyle bir çalışma yapacağım bana Anten kurmama izin verir misiniz ben gerekli izinleri alacağım diye onlarda tabi ki dedi bizim yapacağımız bir şey var mı diye sordular hatta ama izin çıkınca bir kopyasını maille yollarsanız seviniriz dediler tamam dedim ve beklemeye başladım. Sağ olsun Mehmet Bey iki gün sonra geri döndü hatta bir buçuk gün hepsi tamam belgelerin ama ıslak imza lazım dedi ya fax yollayın ya da kargoya verin pasaport kimlik amatör telsizci belgesiyle başvuru belgesini bende ne yapsam diye düşünürken FAX geldi aklıma ve özel çağrı işareti alırken Fax’ını kullandığımız Sayın GiTRAD Başkanı Ali Demiralp Bey geldi ve hocam sizin oradan Fax çekebilir miyiz?  Kıbrıs’a fax çekiliyor mu? dedim. Ali hocada sen gönder evrakları deneriz dedi. Bende kendisine evrakları yolladım.

Bir gün sonra Mehmet bey bana geri dönüş yaptı ve evraklar işleme konuldu fakat buraya gelip BTHK dan almam gerektiğini söyledi ama işlemlerimin tamam olduğunu söyledi ben 1B1TC istemiştim ama 1B/TA7AZC çıkacağını söyledi.  Bunun üzerine otele mail attım izin belgelerini gelince getireceğim diye.  Sağ olsun sıkıntı çıkarmadılar. Bende aslında biraz araştırma yaptığım yarışma için gidiyordum aslında Russian DX Contest e katılmak için.  Şimdi neden Russian    DX  Contest  diye derseniz çünkü eğer bakarsanız yarışmanın skorlarına D0Y D1CTT D1DNR D1WA gibi PİRATE nin PİRATE si istasyonlar  skor  tabelasında var ve  adamlar  bir kaç  QSO ile katılmamış yüzlerce QSO ile katılmışlar ve belge almışlar. Buradan da şu sonucu çıkardım biz 1B ada ya verilmiş adaya göre legal olan çağrı işareti ile yarışmaya katılırsak hem belge hem de rahatlıkla contestimize katılabilirmişiz. İnşallah da güzel bir sonuç alabiliriz.16-19 Mart 2018 tarihleri arasında holiday still halinde bir yarışmaya katıldım ve 1B/TA7AOF ile beraber Yavru vatan KKTC’yi yarışmada temsil ettik. 

1B/TA7AOF ile hem çok eğlenceli hem de güzel bir çalışma yaptık. Tabi ki burada en büyük desteklerden ekipman sponsorum     TA1HZ Tevfik Aydın Kazancıoğlu hocama çok teşekkür ederim. Gerekli izinleri oteli falan hallet gidersen cihaz anten benden dedi çok teşekkür ederim.  Bu kadar kısa zamanda KKTC’yi ayarlamak biraz zordu uğraştım ama uğraşmadan bir şey olmaz pes etmemek önemli olan. Bu yazıyı burada paylaşıyorum bilgi paylaştıkça güzeldir ileride belki bizden başka bir Amatör Telsizciler sıkıntı çekmesin nasıl çağrı işareti alınacağını nerden alınacağını bilsin de benim gibi uğraşmasın.  Bu çalışmamda bana destek olan TA7EB Ali Demiralp TA1HZ Tevfik Aydın Kazancıoğlu hocalarıma TA7AOF Furkan Özen Kardeşime ve Mehmet Ceylanlı Bey ile Mehmet Cezar Beye Çok teşekkür ederim.

Gerekli evrak ve mail adreslerini altta vardır.

“Mehmet Ceylanlı” Beye Facebook üzerinden ulaştım.

“Mehmet Cezar” Bey

Tel: +90 392 600 9000

Dahili : 228

mehmet.cezar@bthk.org

BTHK:

Telefon: (+90) 392 600 9000

Fax: (+90) 392 227 9635

E-mail: info@bthk.org

Dosyada çağrı işareti formu

https://www.qrz.com/db/1B/TA7AZC

Belge Başvurusunu için Başvuru dilekçesini buradan alabilirsiniz

pdf olarak almak için tıklayın                                                        word belgesi olarak almak için tıklayın